LİMONFORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» olagan ustu bir resim
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeSalı 17 Ocak 2017, 22:04 tarafından yildo

» Papanın Maksadı
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimePerş. 04 Ara. 2014, 14:29 tarafından MUHTESEM

» 26 Eylül Dil Bayramı Kutlu Olsun
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeCuma 26 Eyl. 2014, 11:58 tarafından MUHTESEM

» İşte İhsanoğlu'nun Seçim Logosu
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimePerş. 10 Tem. 2014, 10:06 tarafından MUHTESEM

» Jandarma Teşkilatının Kuruluş Yıldönümü
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeC.tesi 14 Haz. 2014, 12:00 tarafından MUHTESEM

» 54 kentte kış lastiği takmayana ceza kesilecek
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeSalı 17 Ara. 2013, 14:05 tarafından MUHTESEM

» Diyarbakır'da Türkçe Tabelalar Kaldırılıyor
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimePerş. 14 Kas. 2013, 13:07 tarafından MUHTESEM

» Subay ve Astsubaylar arasında istifalar arttı
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeSalı 05 Kas. 2013, 17:16 tarafından MUHTESEM

» Bôyle Baba olmaz Olsunn
Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Icon_minitimeÇarş. 09 Ekim 2013, 19:05 tarafından ValiBey

Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli

2 posters

Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Empty Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli

Mesaj tarafından MUHTESEM Perş. 07 Tem. 2011, 09:41

Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

07 Temmuz 2011 Perşembe

Vatan yazarı Can Ataklı yazdı...

Hapisteki muvazzaf general ve amirallerin sayısı 42’yi buldu. Genelkurmay Başkanlığı’nda görev başında olanlardan daha fazlası şu anda Hasdal’da hapis yatıyor.

Yakında Yüksek Askeri Şûra toplanacak. Hükümetin niyeti hâlen tutuklu bütün generalleri emekli etmek, böylelikle en azından kadro, atama ve terfi sorunlarını en aza indirmek.

Tutuklu generallerin hepsi de “anayasal düzeni değiştirmeye, hükümeti zor kullanarak yıkmaya teşebbüs etmekle” suçlanıyor.

Kısacası tutuklu olanların hepsi darbeci.
Burada artık akıl ve mantığın durduğunu görmemek mümkün değil.

Davada tutuklu generallerin konumuna bakıldığında, darbenin aslında emir komuta zinciri içinde hazırlandığı anlaşılıyor.
Örneğin Deniz Kuvvetleri’nde Donanma Komutanı ve Kuvvet Komutanı dışında kalan en üst rütbeli bütün amiraller tutuklu. Kalan iki oramiral ise sanki her şeyden habersiz.
Hava Kuvvetleri’ne bakıyorsunuz, sadece Kuvvet Komutanı kaldı açıkta.

Kara Kuvvetleri’nde general sayısı çok fazla ama tutuklu olanlar en kritik noktalarda görev yapan isimler.
Bu durumda “42 generali darbeci olduğu için hapse atılan bir ordunun genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları o makamda nasıl oturur?” sorusunun sorulması gerekmez mi?
Deniz Kuvvetleri’nin tamamı darbeci ama iki oramiral her şeyden habersiz. Öyleyse görev ihmali yapmış olmuyorlar mı?

Hava Kuvvetleri Komutanı nasıl bir komutandır ki, kendi yerine gelecek iki isim de darbe yapmaya kalkmış ama onun haberi bile olmamış?

Artık kendi kendimizi kandırmanın âlemi yok. Darbe hazırlığı olmuş ya da olmamış, bugünkü iktidar ordunun yapısını değiştirmek istiyor. Bu konuda iktidara yön göstermeye çalışanlar aylar öncesinden “Bu ordu bitti, yepyeni bir ordu kurmak gerek” demişlerdi zaten.
Gördüğüm kadarıyla bunun farkına varamayan ve hâlâ oturdukları makamı hak ettiklerini düşünenler sadece Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve generaller.
Bunu bir türlü fark edemedikleri için de hemen hergün tek tek ayıklanıp hapse atılırlarken seslerini bile çıkaramıyorlar.

Darbe paranoyası bezirgânları bu cümle üzerine “ne yani darbe mi yapsınlar” diye güya çok zekice bir saldırıda bulunabilir. Bunu kastetmediğimi normal zekânın altı bile anlar.

Generallerin artık görmesi gereken gerçek şudur: Bu ordu değişecek. İktidar kendi zihniyetine ve hedeflerine uygun olarak yeni bir orduyu kuracak.

Belli ki, son 20 yılda ordu içinde çok ciddi kadro faaliyetleri yapılmış, o kişiler şimdi daha üst makamlara gelmişler, ama henüz komuta kademesine çıkmaları için zaman var. Önleri kapalı.

Darbe operasyonlarıyla yapılan ayıklamalar sayesinde herhalde bazılarının önü açılıyor.

Eğer mevcut generallerin ordularına ve mesleklerine karşı sorumlulukları hâlâ varsa, Askeri Şûra toplantısını beklemeden istifa etmeleri ya da emekliliklerini istemeleri gerekir.

Bu topluca yapılırsa iktidar da rahatlar, kendi politikasına uygun orduyu kurar, hiç olmazsa sanki bir suç ortaya çıkarılıyormuş gibi yapılan tutuklama operasyonlarıyla ordunun her gün rezil edilmesi de sona erer.

Asla vazgeçilmeyen isim
Başbakan yeni Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. Hayırlı olsun.
Tahmin edildiği gibi yeni hükümette çok önemli sürpriz yok gibi görünüyor. Benim dikkatimi en çok çeken isim Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilen Ömer Dinçer.

Yeni Milli Eğitim Bakanı, Başbakan Erdoğan’ın uzun yıllardır asla vazgeçmediği ve yanından hiç ayırmadığı kişilerin başında geliyor.

Önce Başbakanlık Müsteşarıydı. Daha sonra milletvekili seçildi ve Çalışma Bakanı oldu. Şimdi de en önemli bakanlıklardan Milli Eğitim’in başına oturtuldu.
Dinçer’i “En dikkat çeken isim” olarak nitelemem şundan geliyor. Ömer Dinçer, AKP içinde, sorumluluk makamına gelmiş olanlar içinde ****** ve Cumhuriyet devrimini en açık biçimde eleştiren ve yerine İslami model öneren tek kişi.

Müsteşarlık döneminde “Cumhuriyet işlevini yitirdi. Laiklik, cumhuriyet ve milliyetçilik gibi birçok temel ilkenin yerini daha Müslüman bir yapıya devretmesi gerektiğini düşünüyorum” demiş ve sözleri çok tartışılmıştı.
Ömer Dinçer, tüm eleştirilere rağmen açıklamalarından hiç geri adım atmamış ve tavrını sürdürmüştü.
Tabii bir de Dinçer’in intihal, yani bilimsel çalıntı yaptığı için profesörlük unvanının geri alınması var.
Dinçer şimdi Milli Eğitim Bakanı olarak ana okullarından üniversitelere kadar tüm eğitimin kaderini değiştirecek makamda oturacak.

Namık Kemal
Adam karısı ile tiyatroya, Namık Kemal’in bir eserini izlemeye gitmiş, perde açılmadan bir ara karısı “Hayatım baksana... Şu ön sıradaki sakallı adam Namık Kemal değil mi?” diye sormuş. “Saçmalama” demiş adam karısının kulağına eğilerek, “Yahu o öleli yıllar oldu.” Karısı “Emin misin?” demiş şaşırarak. “Tabii ki eminim bir tanem” demiş. Karısı şaşkınlığını sürdürmüş, “Tamam ama bunun biraz önce kafası oynadı.. Vallahi gördüm! ”

Başbakan bu kez “adil” sonuç istedi
Başbakan Erdoğan hükümeti açıkladıktan sonra sorulara cevap verirken futbolda şikeye de değindi. Şike soruşturmasının sadece Fenerbahçe ile sınırlı olmadığını, dal budak saldığını söyledi. Yargının nereye ulaşacağını bilmediğini de söyleyen Başbakan, iki kez üzerine basa basa “adil sonuçtan” söz etti.

Oysa Başbakan Erdoğan daha önce yine kamuoyunu çok oyalayan bazı önemli davalarda “adil sonuçtan” söz etmek yerine “Gittiği yere kadar gidilir” demeyi tercih ediyordu.

Başbakan soruşturmanın çok hızlı olmasını dilediğini de dile getirerek “Bu olayla uluslararası camiada lekelenmeyelim. Şu andaki tartışmalar bir leke getiriyor. Bu soruşturma uzun süre dedikoduların bile yapılmasına fırsat vermeyecektir” diyerek “hızlı soruşturmayı” da bir anlamda tarif ediyor.

Bakalım yargı Başbakan’ın “hızlı ve adil” beklentisine nasıl cevap verecek..

Futboldaki şike iddiaları doğruysa, “yeşil sahada top koşturmak” ifadesindeki “yeşil” sadece çimin rengini ifade etmiyormuş! (Gani Yıldız)

Deniz Feneri nihayet
Deniz Feneri davası ile ilgili harekete geçilmesi hiç beklenmedik anda oldu. Hükümetin açıklanması ve futbolda şike olayının içinde Deniz Feneri’nin gündeme geleceğini hiç tahmin etmiyordum. Yıllar sonra nihayet harekete geçilmesi elbette çok olumlu bir adım. En azından iktidar “her şeyin üzerine” gidebildiğine kanıt olarak sunabilir.

Şimdi gelişmeleri izleyeceğiz. Gerçi Deniz Feneri söz konusu olduğunda polis, savcı, hâkim ve medya çok dikkatli, herkes yasalara uyuyor, hazırlık soruşturması ile ilgili bir şey sızdırılmıyor. Umarım Deniz Feneri operasyonu bir şaşırtmaca olarak gündeme getirilmiş olmasın.

Kaynak : Muhalifgazete.com
MUHTESEM
MUHTESEM

http://www.derinport.in

Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli  Empty Geri: Can Ataklı: Bütün generaller istifa etmeli

Mesaj tarafından selin Perş. 07 Tem. 2011, 14:34

Umarım Deniz Feneri operasyonu bir şaşırtmaca olarak gündeme getirilmiş olmasın.

O kadar çok belliki daha once nerdeydiler peki iki senedirr????

Yazik yazikkk memleketim kimlerin eline kaldiii Sad
selin
selin

- Similar topics